Armutlu Kaplıcaları

Armutlu Kaplıcaları:

Yalova İl merkezine 51 km uzaklıkta olan kaplıca, Armutlu İlçe Merkezi’nin 4 km. kuzeyinde bulunmaktadır. Türkiye’nin 1. derece önemli ve öncelikli kaplıcalarından olan Armutlu Kaplıcası, çevresi ağaç ve makilerle kaplı bir vadide, dere yatağı boyuna sıralanmış çok sayıda kaynaktan oluşmaktadır. Termal Kaplıcalarından sonra keşfedilmiş olmakla birlikte Bizans dönem ’in den beri varlığı bilinmekte ve sularından yararlanılmaktadır. Termal Kaplıcalarına nazaran denize daha yakındır. Bu yakınlık deniz ve kaplıca keyiflerinin bir arada yaşanmasına imkân tanımaktadır, içerisinde doğduğu ormanların gürlüğü ve manzarasının güzelliği Armutlu kaplıcalarının dinlendiriciliğini artırır.

Armutlu kaplıcalarının suyu ülkemizdeki radyoaktivitesi en yüksek olan kaplıca suyudur. Sıcaklığı 57 santigrat de­rece ile 73 santigrat derece arasında değişir. Kaplıcalar­dan banyo, içme ve solunum gibi farklı yollarla yararlanı­labilir. Bölgedeki birçok kaynağın en önemlileri Küpeli ve Hamam’dır.

Çevresinde kurulan turistik tesis ve otel gibi işletmeler sayesinde Armutlu Kaplıcaları geniş bir insan kitlesine hizmet sunmaktadır. Son yıllarda bu tesislere devre mülkler de eklenmiştir. Çok sayıda devre mülk inşa edilmiş, kaplıcaların suyu evlerin içerisine taşınmıştır. Denizin, kaplıcaların ve çeşitli bitki örtüsünün uyumu Armutlunun giderek daha çok insan tarafından ziyaret edilmesine se­bep olmaktadır.

Armutlu kaplıcası Yalova ili sınırları içinde bulunan Armutlu Kaplıcaları Armutlu şehir merkezine 3 km mesafededir.

Ulaşım:

Armutlu Kaplıcaları’na Armutlu ve Yalova–Çınarcık yönlerinden asfalt yolla ulaşılmaktadır. Armutlu ilçemize yaz aylarında düzenli olarak İstanbul Yenikapı’ dan deniz otobüsleriyle bir saatte ulaşım sağlanmaktadır. Bunun dışında Yalova İl Merkezi’nden ve Gemlik İlçesi’nden düzenli Belediye otobüs seferleri yapılmakta olup kara yoluyla ulaşım yaklaşık 90 dakika sürmektedir.

Kaplıcalar feribot iskelesine 4 km, hızlı feribot iskelesine ise 51 km uzaklıktadır. İstanbul’a 200 km. Ankara’ya 660 km ve Bursa’ya ise 70 km’ dir. En yakın havaalanı İstanbul ve Bursa’da yer almaktadır

Armutlu Kaplıcalarının Tedavi (endikasyon) Özellikleri:

Boyun, bel , kalça ve diz kireçlenmeleri,

Boyun ve bel fıtıkları,

Mekanik tipte kronik bel ağrıları,

Sportif yaralanmalar, tendinitler,

Kronik artritler (Romatoid artrit, Ankilozan spondilit),

Kas romatizması (Fibromiyalji),

Felç rehabilitasyonu,

Diabetik nevraljiler,

Dolaşım bozuklukları,

Diz, kalça protez ameliyat sonrası,

Ortopedik sekeller,

Sportif yaralanmalar,

Osteoporoz,

Kronik idrar yolu iltihapları ve taşları,

Sindirim sistemi hastalıkları (içme olarak da kullanılır),

Genel yorgunluk,

Buhar soluma ile bazı solunum sistemi hastalıkları,

Vücutta eser miktarda bulunan minerallerin eksikliği,

Çeşitli cilt hastalıklarından bazıları.

Kısaca; Kaplıca suyunun romatizmal hastalıklar, dolaşım hastalıkları, kırık sekelleri, cilt hastalıkları, siyatik ve her türlü nevralji, çeşitli felçler, adale hastalıkları ve atrofilleri, kadın hastalıkları, hastalık ve ameliyat sonrası rahatsızlıklar ve metabolizma bozukluklarına iyi geldiği görülmektedir.

Armutlu Kaplıcalarının Termal Su Özellikleri:

57-73 ºC derece olan kaplıca suyu renksiz ve berraktır.